Czyste powietrze w pokoju dziecka – najlepsze oczyszczacze

Czyste powietrze w pokoju dziecka – najlepsze oczyszczacze

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do jakości powietrza, które oddychamy. Niestety, zanieczyszczenia atmosfery są obecne również w naszych domach i mogą negatywnie wpływać na zdrowie dzieci. Dlatego też warto zadbać o czyste powietrze w pokoju dziecka za pomocą specjalnych urządzeń – oczyszczaczy.

Jak działają oczyszczacze?

Ogromną rolę odgrywają filtry znajdujące się we wnętrzu każdego oczyszczacza. To one odpowiadają za usuwanie szkodliwych substancji z powietrza takich jak pyłki roślin, kurz czy dym papierosowy. Warto wybierać modele posiadające kilka rodzajów filtrów (HEPA, aktywny węgiel), ponieważ dzięki temu skuteczność ich działania jest znacznie większa.

Kolejnym ważnym elementem jest wentylator, który przepompowuje przez filtry brudne powietrze i dostarcza je już pozbawione niebezpiecznie dla zdrowia drobin do pomieszczenia. Im mocniejszy silnik posiada urządzenie tym szybciej dokonuje wymiany całego objętościowego strumienia oraz lepiej radzi sobie ze zbieranymi zanieczeniami.

Rodzaje oczyszczaczy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla pokoju dziecka. Najpopularniejsze modele to:

1. Oczyszczacz z filtrem HEPA – najskuteczniejszy w usuwaniu pyłków roślin i kurzu.

2. Oczyszczacz jonizujący – emituje jony ujemne, które łączą się ze szkodliwymi cząstkami tworząc większe skupiska łatwiejsze do usunięcia przez filtry.

3. Oczyzszacz UV – wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do eliminacji bakterii oraz wirusów znajdujących się w powietrzu.

4.Oczyzszacz ozonowy – generuje tlenek azotu (ozon), który niszczy drobnoustroje i neutralizuje zapachy.

5.Oczyzszacz parowy- działa na podobnej zasadzie jak nawilżacze powietrza, ale dodatkowo posiada filtr HEPA lub aktywny węgiel dzięki czemu pozwala na pozbycie się alergenów czy dymu papierosowego.

Który model wybrać?

Wybór odpowiedniego oczyszczacza może być trudny, dlatego warto kierować się kilkoma ważnymi aspektami takimi jak: wielkość pomieszczenia, rodzaj zanieceń występujących w domu oraz budżet przeznaczony na zakup urządzenia.

Jeśli chodzi o wielkość pomieszczenia, to warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Im większa liczba metrów kwadratowych jest w stanie oczyścić, tym lepiej dla naszego dziecka. W przypadku występowania alergii lub astmy najlepszym rozwiązaniem będzie model posiadający filtr HEPA oraz jonizator.

Kolejnym ważnym aspektem jest cena. Oczyszczacze powietrza są dostępne w różnych przedziałach cenowych – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niektóre modele wymagają również regularnej wymiany filtrów co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Czyste powietrze w pokoju dziecka ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie warunki poprzez zakup specjalnego urządzenia jakim jest oczyszczacz powietrza. Wybierając odpowiedni model należy kierować się przede wszystkim potrzebami swojej rodziny oraz możliwościami finansowymi.

Posted in Dom